За підтримки Міністерства охорони здоров'я України, Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України, Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» та науково-практичного журналу «Здоров’я жінки» 07 червня 2018 року в містах Києві, Дніпрі, Кривому Розі та Запоріжжі відбувся науково-практичний семінар в форматі телемосту «Міжнародні та вітчизняні стандарти надання гінекологічної допомоги», який зібрав провідних фахівців в області акушерства, гінекології та репродуктології з міст Києва, Дніпра, Кривого Рогу та Запоріжжя.

Прогрес сучасної медицини 21-го століття сформував основні цілі та завдання семінару - необхідності сприяти:

• охороні сексуального здоров’я і благополуччя, в тому числі сексуальних прав;
• охороні репродуктивного здоров’я і благополуччя, в тому числі репродуктивних прав;
• доступності послуг по охороні сексуального і репродуктивного здоров’я і гарантії відповідних прав та скороченню масштабів проявів несправедливості в даному відношенні.

З вітальними словами виступили:
- Гойда Ніна Григорівна, доктор мед. наук, професор кафедри управління охороною здоров’я НМАПО імені П. Л. Шупика.
- Вдовиченко Юрій Петрович, член-кореспондент НАМН України, доктор мед.наук, професор, перший проректор НМАПО імені П. Л. Шупика.
- Каїра Катерина Володимирівна, головний спеціаліст відділу профілактичної допомоги дітям і матерям Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА, головний акушер-гінеколог.
- Желязкова Тетяна Леонідівна, головний спеціаліст акушер-гінеколог Управління охорони здоров’я Криворізького міськвиконкому.
- Рубанова Євгенія Ігорівна, начальник відділу охорони материнства і дитинства управління реформ і розвитку медичної допомоги Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА.

Загальна кількість присутніх на семінарі склала – 454 лікаря:
• м. Київ - 47
• м. Дніпро - 223
• м. Запорожье - 67
• м. Кривий Ріг - 117

Основні теми, що прозвучали на семінарі:

1. Сучасні стратегії збереження репродуктивного здоров’я: світові, європейські та вітчизняні.
2. Порушення менструального циклу після стресу. Клінічний випадок.
3. Парадокси патогенезу та аспекти консервативної терапії натуральними гестогенами гіперплазії ендометрію.
4. Вітамін D та репродуктивне здоров’я жінки.
5. Роль умовно-патогенної мікрофлори у розвитку патології шийки матки. Сучасні підходи до лікування.
6. Патогенетична терапія набрякового компоненту передменструального синдрому.
7. ВПЛ-асоційовані ураження шийки матки: практичні аспекти.
8. Мікробіом жінки: погляд акушера-гінеколога.
9. Профілактика та терапія супроводу безсимптомної бактериурії у вагітних.
10.Тромбопрофілактика в акушерстві: кому, коли, що і скільки.

Гойда Ніна Григорівна акцентувала увагу на глобальних цілях і завданнях щодо сприяння 07 06 18 2 ginekologiрепродуктивного здоров'я і благополуччя, в тому числі репродуктивних прав основними цілями і завданнями яких є надання підтримки у ряді заходів спрямованих на:

• Профілактику та забезпечення діагностики при лікуванні безпліддя.
• Створення та зміцнення програм профілактики, діагностики та лікування ракових захворювань репродуктивної системи.
• Зниження рівня визначеної материнської смертності і захворюваності, в тому числі з причини небезпечного аборту.
• Зниження рівня визначеної перинатальної смертності і захворюваності.
• Скорочення масштабів незадоволених потреб в конрацепції.
• Реалізацію репродуктивних прав.
• Зниження рівня визначеної перинатальної і малюкової смертності та захворюваності.
• Інтегрування прегравідарного консультування і антенатального догляду за вагітними на рівні первинної медико-санітарної допомоги.

Ніна Григорівна відмітила, що основною ціллю державної соціальної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017 – 2021 рр. є створення умов безпечного материнства, що можливо досягти завдяки:

• Формуванню репродуктивного та статевого здоров’я у дітей, підлітків та молоді.
• Вдосконаленню системи надання послуг з планування сім’ї та репродуктивного здоров’я.
• Забезпеченню доступа та підвищенню рівня використання сучасних методів контрацепції.
• Профілактиці, діагностиці та лікування безпліддя у жінок та чоловіків.
• Профілактиці та ранньому виявленню онкологічних захворювань репродуктивної системи.

Дубосарська Юліанна Олександрівна - доктор мед. наук, професор, зав. кафедрою акушерства, гінекології та перинатології ФПО ДУ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» виступила з доповіддю «Мікробом жінки: погляд акушера-гінеколога».

Мікробіом - загальна кількість генів всіх бактерій, що населяють організм людини, який за обсягом генетичної інформації значно перевищує обсяг, закодований в геномі самої людини. Мікробіом приносить в тіло людини близько 8 млн унікальних кодуючих генів. Мікросімбіонти складають близько 90% від загального числа клітин організму і тільки решту 10% - власні клітини людини.

Найчастіша причина відвідування гінеколога - бактеріальний вагіноз. З цією проблемою стикається від 25 до 30% всіх жінок. Стан вагінальної мікрофлори залежить, зокрема, від етнічних характеристик. Це пов'язано з різним рівнем кислотності в вагінальному середовищі: він нижчий у латиноамериканок (pH 5,0) і африканок (pH 4,7) у порівнянні з жінками європейського (pH 4,2) і азіатського (pH 4,4) типів. Відповідно, латиноамериканки і африканки гірше захищені від проникнення патогенної мірофлори і частіше страждають бактеріальним вагінозом. У 2015 р. 36,7 млн осіб були інфіковані ВІЛ у всьому світі, в т.ч. 24 млн в Африці.

Кишковий мікробіом вагітних зазнає певних модифікації. Ступінь різноманітності в кишковому мікробіомі до III триместру знижується, але зростає кількість протеобактерій і актінобактерій. Аналогічні зміни відбуваються у людей з ожирінням або людей, які страждають метаболічним синдромом. Бактерії матері - перші бактерії, які населяють ембріон. Виявлено, що мікроорганізми, які проникають в ембріон, що розвивається, заселяють не тільки плаценту, а й пуповину і амніотичні води. Бактерії були виявлені навіть в меконії. Якісний склад екстраембріональних структур за змістом схожий на мікробіом ротової порожнини. Мікроби-сімбіоти здатні мігрувати між органами різних систем.

Тісний взаємозв'язок вагінального і кишкового мікробіомів визначається анатомічною особливістю розташування піхви і кишечника, наявністю загальних лімфатичних і кровоносних шляхів, що забезпечує високу частоту обміну мікроорганізмами.

Лактовіт Форте - комбінований пробіотик з вітамінами групи В, який з доведеною07 06 18 1 ginekologi клінічною ефективністю відновлює власну корисну мікрофлору кишечника і репродуктивних шляхів жінки.

Лактовіт Форте має унікальну пробіотичну комбінацію, що містить 120 млн спор Lactic Acid Bacillus (Bacillus coagulans), вітаміни В9 (1,5 мг) і В12 (15 мкг) для надійного позбавлення жінки від проявів дисбіозу та захисту її власної кишкової та вагінальної мікрофлори.

ПЕРЕВАГИ B. COAGULANS:
• Спороутворення.
- висока резистентність до хімічних і фізичних факторів, життездатність.
• Таксономічна ідентифікація бактерій.
- розшифрований геном, підтверджена генетична стабільність, задепонована в німецькій колекції мікроорганізмів і клітинних культур (DSM no 17 654).
• Доведена пробіотична активність.
- продукція корисної L(+) молочної кислоти (швидке засвоєння організмом);
- синтез бактеріоцинів та пригнічення патогенних бактерій;
- відродження рідної мікрофлори і відновлення слизової кишечника.
• Імуномодулююча дія.
- сприяє нормалізації клітинного та гуморального імунітета.

ПЕРЕВАГИ B. COAGULANS І ВІТАМІНІВ В9 ТА В12:
• Протизапальна дія  B. Coagulans.
- пригнічення секреції хемокінів, міграції нейтрофілів і зменшення експресії ЦОГ-2 в товстому кишечнику, покращення ефективності лікування захворювань ШКТ.
• Фолієва кислота.
- незамінний компонент для синтезу нуклеїнових кислот і білків;
- дефіцит викликає пригнічення активності CD8-i NK-клітин, що асоційований зі зменшенням резистентності до інфекцій;
- доведено збільшує виживання Т-регуляторних клітин, які знижують чутливість кишечника до запальних процесів інфекційного і аутоімунного характера.
• Ціанокобалобін.
- підвищує антиінфекційну резистентність організму за рахунок підвищення бактеріцидної та опсонізуючої активності сироватки крові, збільшує продукцію антитіл, посилює фагоцитарну активність лейкоцитів, стимулює утворення інтерферону.

ДОЦІЛЬНІСТЬ КОМБІНАЦІЇ  ВІТАМІНІВ В9 ТА В12
- сприяють активному росту та розмноженню Bacillus coagulans в кишечнику;
- посилюють імунологічну дію;
- необхідні для процесу кровотворення;
- попереджують розвиток анемії;
- мають репаративні властивості.

ДОВЕДЕНА БЕЗПЕЧНІСТЬ  ЛАКТОВІТ ФОРТЕ:
• B. coagulans не мають мутагенних та генно-токсичних ефектів - для отримання токсичної дії терапевтичне дозування необхідно перевищити в 3 173 – 95 200 раз.
• B. coagulans не порушують індивідуальний склад мікрофлори кишечника - виконав в організмі людини функцію пробіотика, проходять фазу споруляції та залишають організм, виділяючись з фекаліями у вигляді спор.
• Лактовіт Форте застосовується під час вагітності.
• Застосовується у дітей з перших місяців життя.

Препарат має зручний спосіб застосування. Дорослі та діти від 2 років: по 1 капсулі за 40 хв до їди,07 06 18 3 ginekologi два рази на день протягом не менше 2 тижнів. Для збереження життєздатності компонентів препарату, бажано не запивати Лактовіт Форте гарячими напоями.

За результатами конференції було зроблено висновок, що поліпшення показників стану здоров’я, що з передумовою для позитивної динаміки демографічних процесів та сталого розвитку, потребує стійкої міжсекторальної співпраці усіх державних установ і закладів, співробітництва громадських, міжнародних організацій та приватного сектора.

Важливими кроками для здійснення цієї мети є:

• Створення та розширення програми статевого виховання.
• Розширення масштабів і доступність служб охорони сексуального і репродуктивного здоров’я підлітків.
• Забезпечення і покращення доступу служб охорони сексуального і репродуктивного здоров’я для категорій населення з особливими потребами.
• Інтегрування охорони сексуального і репродуктивного здоров’я в національній стратегії програми.
• Розробка підходів з позиції загальнодержавних інтересів щодо ефективної програми дій.