З кожним роком у всьому світі спостерігається збільшення зростання інфекційних захворювань статевої сфери, збільшення числа абортів і гормональних порушень, що веде до збільшення кількості безплідних пар.

Ці питання стали предметом обговорення на науково-практичній конференції, яка пройшла в форматі телемосту під назвою «Здоров'я матері - основа здоров'я дитини». Конференція відбулась 13 грудня 2017 року за підтримки Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі.

Фармацевтична компанія «Mili Healthcare» виступила в статусі Генерального спонсора заходу.

На відкритті конференції з вступним словом виступила Гойда Ніна Григорівна, д.м.н. професор кафедри управління охорони здоров'я Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, академік Академії наук вищої освіти України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Професор відзначила важливість:13 12 17 7 ginekologi
• Забезпечення рівного доступу населення до адаптованої відповідно до віку, достовірної інформації та освіти, необхідного для досягнення і підтримки репродуктивного та статевого здоров'я.

• Розробки і реалізації заходів, спрямованих на формування репродуктивного та статевого здоров'я населення через пропаганду здорового способу життя, відповідального батьківства, культури взаємовідносин і сімейних цінностей, створення сім'ї, планування народження здорової дитини.

• Розробки і впровадження сучасних комунікативних стратегій і програм статевого виховання дітей, підлітків і молоді з питань профілактики ВІЛ, запобігання підліткової вагітності, попередження насильства із застосуванням підходів, спрямованих на розвиток життєвих навичок.

Ніна Григорівна ознайомила присутніх з доповіддю під назвою: «Світова, європейська, національна стратегія збереження репродуктивного здоров'я».

У доповіді особливу увагу було приділено питанням Державної програми "Репродуктивне здоров'я нації".

Основні завдання програми це:
1. Створення умов безпечного материнства.
2. Формування репродуктивного здоров'я у дітей та молоді.
3. Удосконалення системи планування сім'ї.
4. Збереження репродуктивного здоров'я населення.
5. Забезпечення ефективного управління виконанням Програми.

Також було наголошено на важливості Служб і Центрів планування сім'ї, які забезпечують подружнім парам і окремим індивідам можливість:

• попередження небажаної вагітності
• народження бажаних дітей
• регуляції перерв між вагітностями
• вибору періоду і часу народження дитини в залежності від віку батьків та інших факторів
• контролю кількості дітей в сім'ї

Таким чином, заходи з планування сім'ї мають потенціал зменшити рівень:

• материнської смертності на 32%
• малюкової та дитячої смертності на 10%
• незапланованої вагітності на 71%
• можуть попередити 80% заражень ВІЛ статевим шляхом правильним і послідовним використанням презервативів
• знизити вартість післяабортного лікування внаслідок небезпечного аборту до 230 000 000 доларів щорічно в разі використання сучасних методів контрацепції усіма жінками з ризиком незапланованої вагітності

Використовуючи всі перераховані вище методи можна домогтися поліпшення показників стану здоров'я, що є передумовою для позитивної динаміки демографічних процесів та сталого розвитку співпраці громадських, міжнародних організацій і приватного сектора, залучених до реалізації державної політики в сфері статевого та репродуктивного здоров'я.

Скрипченко Наталія Яківна, д.м.н. професор кафедри акушерства і гінекології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, керівник відділення впровадження та вивчення ефективності сучасних медичних технологй в акушерстві та перинатології, виступила з доповіддю «Роль біоценозу для здоров’я вагітної жінки і його вплив на формування здоров’я дитини».

В останнє десятиліття у жінок багатьох країн світу відзначається зростання урогенітальних інфекцій, які традиційно займають перше місце в структурі акушерсько-гінекологічних захворювань.

Інфекційна патологія займає одне з провідних місць як у структурі материнської захворюваності та смертності, так і в структурі перинатальних втрат, і також багато в чому визначає захворюваність дітей перших місяців життя.

Здоров'я дитини залежить від здоров'я його матері. Цей факт давно підтверджено багатьма дослідниками і досвідом всього людства.

Пильна увага на стан біоценозу кишечника і піхви вагітної обумовлено тим, що формування бактеріальних спільнот відбувається у новонародженого задовго до його народження.

Першими мікроорганізмами, які заселяють ембріон, є бактерії колоністи матері.

Новітні методи повногеномного секвенування дозволили вивчити мікробіом плода. Виявлено, що мікроорганізми, проникаючи в ембріон, що розвивається заселяють не тільки плаценту, а й пуповину і амніотичні води. Бактерії були виявлені навіть в меконію, і це вказує на те, що вони з'явилися у плода ще до його народження. Таким чином, сьогодні вже введено в практику новий термін - «мікробіом ембріона і плоду».

Вагітність є одним з факторів, які можуть провокувати загострення вагінального дисбіозу.

Це пов'язано з тим, що під час вагітності організм жінки піддається серйозній гормональної перебудові, що не13 12 17 3 ginekologi може не позначитися як на стані імунітету, так і на вагінальнійї мікрофлорі.

Дисбіоз - це порушення мікробіоценозу людського організму, яке супроводжується зміною конкурентного співвідношення мікроорганізмів, а саме - зміною кількості і складу мікробних видів і зміною їх метаболічної активності.

Відновлення нормальної мікрофлори можливо тільки при одночасному лікуванні захворювань кишечника.

Стан вагінальної мікрофлори жінки має важливе значення для її здоров'я та здоров'я її дитини.

Прийом пробіотиків під час вагітності може знизити ризик розвитку алергії у дитини на 50% (J.Jafferali, 2004).

Пробіотики - основний засіб у лікуванні кишкового дисбіозу.

Рекомендовані періоди профілактичного прийому пробіотиків:

  • Прегравідарна підготовка (за місяць до запланованої вагітності) - впливає на нормальний перебіг передімплантаційного періоду.
  • Ранні терміни вагітності (4-8 тиждень) - період ембріо- і планцентогенеза.
  • Період активного ангіогенезу і органогенезу (20-24 тижні).
  • Передпологова підготовка (32-36 тиждень) - сприяє відновленню або підтримці нормальної вагінальної екосистеми, яка впливає на формування мікроекологічної здоров'я новонароджених

ПЕРЕВАГИ ЛАКТОВІТ ФОРТЕ ЯК ПРОБІОТИКА ВИБОРУ ПРИ ПЛАНУВАННЯ І ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Надійне усунення проявів дисбіозу кишечника і піхви.
Пряме показання в інструкції про необхідність застосування Лактовіт Форте під час вагітності і перед пологами.

Збагачення пробіотика вітамінами В9 і В12 є особливо важливим в умовах порушення процесів синтезу і всмоктування в шлунково-кишковому тракті, що відзначається при дисбактеріозі.

Лактовіт Форте - унікальна пробіотична комбінація, яка містить спори бактерій Bacillus coagulans, вітаміни В9 і В12 для надійного позбавлення жінки від будь-яких проявів дисбактеріозу і захисту її індивідуальної вагінальної мікрофлори.

Перевагою препарату Лактовіт Форте є те, що він не намагається замістити рідну мікрофлору, а пригнічуючи патогенну стимулює зростання іменної рідної мікрофлори господаря, що принципово відрізняє даний продукт від інших пробіотиків.

Квашніна Людмила Вікторівна, доктор медичних наук, професор, керівник відділення проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ "ІПАГ НАМН України», професор кафедри дитячих і підліткових хвороб НМАПО ім. П. Л. Шупика МОЗ України, заслужений лікар України, виступила з доповіддю «Вплив біоценозу матері на стан здоров'я дитини».

Мікрофлора надає величезний вплив на стан здоров'я людини, вона ідеально адаптована до потреб саме її13 12 17 2 ginekologi організму, і тому її склад досить стабільний протягом усього життя.

Кишкова мікрофлора впливає на організм шляхом модуляції фізіологічних реакцій.

Навіть при латентних формах дисбактеріозу кишечника відбувається порушення процесів засвоєння їжі і мікроелементів.

Тому, відновлення і підтримання рідної мікрофлори кишечника вкрай важливо, оскільки порушення біоценозу часто супроводжується дефіцитом ряду мікроелементів і зокрема катіонів заліза. При дефіциті заліза і дисбіозах зміни в імунній системі мають схожу спрямованість.

Системна стимуляція імунітету - одна з найважливіших функцій мікрофлори.

Пробіотик Лактовіт Форте брав участь в дослідженнях при лікуванні дітей з порушенням мікробіоценозу.

Майбутнє - за більш широким використанням пробіотиків, як з лікувальною, так і з профілактичною метою.

Мечніков І.І., 1908

Лактобактерія B. Сoagulans, яка міститься в препараті:
• Відновлює екологічний баланс кишкової мікрофлори
• Має імуномодулюючу дію
• Нормалізує травлення
• Створює сприятливі умови для всмоктування заліза, кальцію, вітаміну D

Вітаміни В9 і В12, які також містяться в препараті володіють такими властивостями:

  • Ціанкобаламін: підвищує неспецифічну опірність бактеріальних інфекцій
  • Фолієва кислота: надає дію на імунну систему (при дефіциті фолієвої кислоти підвищується чутливість кишечника до запальних процесів інфекційного і аутоімунного характеру)

Лактовіт форте  призначають для лікування дорослих і дітей, починаючи з перших місяців життя.

За результатами дослідження видно, що Лактовіт форте не тільки активно коригує стан мікробіоценозу кишечника зі зменшенням частки патогенної і умовно патогенної мікрофлори, а й стимулює розвиток локальних імунних факторів, формуючи, таким чином, неспецифічну резистентність організму, яка здатна забезпечити довгостроковий захист від патогенної флори.

Потапов Валентин Олександрович, д.м.н., професор, зав. кафедри акушерства та гінекології ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» виступив з доповіддю «Корекція порушень мікробіоценозу піхви у вагітних».

Чому у вагітних частіше бувають різні вагінальні інфекції?
Вагініт діагностується у 65%, дисбіоз - у 80% вагітних. (Камінський В.В. і співавт., 2012)

Нормобіоценоз виявлено при інфекційному скринінгу 92 вагітних тільки в 20% випадків, дисбіоз - в 80% (з клінічними скаргами - 29%). (Потапов В.А., Баштовая Н.В., 2004)

Можливі несприятливі наслідки вагітності асоційовані з порушеним мікробіоценозом піхви:
• хоріоамніоніт
• невиношування і передчасні пологи (передчасний розрив навколоплідного міхура)
• ризик травми м'яких тканин родового каналу
• післяродовий ендометрит і сепсис
• неонатальні інфекційні ускладнення

Чи треба відновлювати мікробіоценоз піхви після антибіотикотерапії вагінфекціі?

Всі використовувані для лікування вагінальної інфекції антибактеріальні засоби пригнічують резидентную мікрофлору організму (перш за все лактобацилу).

Повна терапія вагінальної інфекції має на увазі під собою комплексне лікування:
• Антибіотики
• Антимікотики
• Пробіотики

Ефективний пробіотичний препарат Лактовіт форте:13 12 17 6 ginekologi
• Бореться з антимікробною активність, інгібіцією зростання
Candida albicans
• Відновлює нормобіоценоз
• Cтимулює імунітет
• Бере участь у створенні біоплівки

Лактовіт форте в кишечнику:
• Пригнічує ріст хвороботворних бактерій
• Зменшує проникність слизової оболонки кишечника
• Стимулює імунну відповідь, синтез Ig A
• Захищає рецептори клітин кишечника від хвороботворних бактерій

Попередження акушерських інфекційних ускладнень - це, перш за все, медикаментозна корекція і підтримання нормального біоценозу піхви у вагітних, і альтернативи цьому доступному і найбільш ефективному шляху профілактики немає. (В.Є. Радзинський, 2014)